Poradnik

Wiemy że smierć osoby bliskiej dla każdego z nas stanowi bardzo stresujący moment. Dlatego w tym miejscu pragniemy Państwu pomóc w odpowiedzi na pytanie co dalej robić?

Jeżeli zgon nastąpił w domu:

  1. Dzwonimy na pogotowie z informacją o tym ze śmierć osoby nastąpiła w miejscu zamieszkania. Czekamy na przyjazd lekarza który na podstawie dowodu osobistego wystawi kartę zgonu
  2. O zaistniałej sytuacji informujemy zakład pogrzebowy. Będziemy cały czas kontakcie z Państwem i niezwłocznie po wystawieniu karty zgonu zabierzemy ciało osoby zmarłej do naszej chłodni.
  3. Z kartą zgonu i dowodem osobistym osoby zmarłej prosimy udać się do jednej z naszych filii.

Jeśli zgon nastąpił w szpitalu lub placówce opiekuńczej:

  1. Konieczne jest uzyskanie karty zgonu. Wystawia ją lekarz lub inna osoba upoważniona.
  2. Z kartą zgonu i dowodem osobistym osoby zmarłej prosimy udać się do jednej z naszych filii.

Wykonujemy za Państwa odpisy aktów zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Są one niezbędne do pochówku.
Jesteśmy do dyspozycji 24h na dobę. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt pod numerami całodobowymi – 22 499 46 64 lub 660 950 600

Jak wybrać trumnę?

Wybór trumny, w której spocznie bliska nam osoba nie jest łatwą sprawą. Trzeba brać pod uwagę wiele czynników, np. materiał z którego trumna jest wykonana lub jej wykończenie. Na szczęście zakłady pogrzebowe, np. w Warszawie oferują bardzo szeroki asortyment.Trumna jest najbardziej rozpoznawalnym atrybutem pogrzebu. To właśnie od niej w dużej mierze zależy to, jak ceremonia pogrzebowa będzie wyglądać. Pragniemy, aby w tym trudnym dla nas momencie bliska nam osoba spoczywała w trumnie, która jest wykonana z odpowiednich materiałów, elegancko i gustownie wykończona i przede wszystkim estetyczna. Wybierając trumnę możemy oczywiście liczyć na fachową pomoc osób z zakładu pogrzebowego. Warto skorzystać z ich pomocy, gdyż mają duże doświadczenie oraz mogą w prosty sposób pomóc nam wybrać trumnę, która spełni normy jakościowe i estetyczne.

Musimy pamiętać, że istnieje możliwość zakupu trumny o standardowych wymiarach. W szczególnych okazjach na specjalne zamówienie w zakładzie pogrzebowym możemy poprosić o dostarczenie trumny, która będzie dopasowana do wieku zmarłego, jego wagi oraz wzrostu.

Wybierając trumnę musimy kierować się przede wszystkim jakością wykonania oraz wykończenia. Trumny mogą mieć wykończenie standardowe (np. drewno sosnowe) lub bardziej ekskluzywne (np. drewno dębowe, egzotyczne). Niezwykle ważne jest zabezpieczenie trumny. Warto wybrać taką, która jest dokładnie zaimpregnowana oraz polakierowana. Kształt trumny oraz dekoracje zwykle są kwestią bardzo indywidualną, a zakłady pogrzebowe spełniają nawet najbardziej indywidualne pomysły. Wybierając trumnę kierujmy się zdrowym rozsądkiem, a także zwracajmy uwagę na jakość wykonania.


Jak wybrać urnę?

Urna jest fachowo nazywana pojemnikiem lub wazą do przechowywania prochów osób zmarłych. Coraz częściej znajduje ona zastosowanie i cieszy się rosnącą popularnością w zakładach pogrzebowych. Dzięki odpowiednio dobrej urnie możemy przeprowadzić pogrzeb krematoryjny.Jeszcze nie tak dawno urny były mało popularne, a na pogrzeby krematoryjne patrzono z niedowierzaniem, często uważając ten rodzaj ceremonii za niegodny. Taki tok rozumowania reprezentowany był zwłaszcza przez osoby starsze, które z reguły są zwolennikami tradycyjnego pochówku.

Obecnie spopielanie zwłok oraz ich złożenie w urnie jest coraz bardziej popularne, a wynika to przede wszystkim ze zmiany pokoleniowej. Urny są również bardziej praktyczne i zajmują mniej miejsca niż tradycyjna trumna. W zakładach pogrzebowych np. w Warszawie możemy zakupić urnę dla zmarłego, kierując się najróżniejszymi kryteriami wyboru.

Zarówno w przypadku trumny, jak i urny liczą się nasz gust oraz zasobność portfela. Z reguły zarówno klasyczne, jak i nowoczesne urny są wykonane z kamienia, metalu, drewna, kompozytów lub wysokiej jakości ceramiki. Kolorystyka oraz wzornictwo jest oczywiście sprawą gustu, w zakładach pogrzebowych można dokonać zakupu zgodnego ze swoimi preferencjami.

Wybierając urnę warto zwracać uwagę na solidność wykonania: brak pęknięć i widocznych zarysowań, solidność zamknięcia oraz uchwytów, rodzaj dekoracji oraz stabilność całej konstrukcji. Warto wybierać urny, które są przede wszystkim solidne, w końcu prochy zmarłej osoby będą w niej spoczywać na wieczność.
Trumny
Urny
Kwiaty
Transport